AndroidTeknolojiUncategorized

Google Haritalar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknoloji sürekli olarak gelişiyor ve bu gelişmenin ardından yeni yeni siteler araçlar meydana geliyor. Bu makalemizde sizlere internet hayatının en kullanışlı belkide en yararlı sitelerinden biri olan Google Haritalardan bahsedeceğiz. Google Haritalar Nedir? Nasıl Kullanılır hep birlikte görelim.

Google Haritalar
Google Haritalar

Öncelikle Google Haritalar Nedir? Google haritalar diğer sosyal adıyla google maps 2005 yılında google tarafından hazırlandı. İlk kullanımı 2007 yılında ABD-de kullanıma verildi. Google haritalar dünya üzerinde olan ülkelerin haritalanarak bir programa yazılmış bir versiyondur. Bu ne demek? Tüm dünyanı sadece bir uygulama üzerinden göre bilirsiniz. Şehirler, ülkeler, adalar, hepsi bir arada sadece bir uygulama içerisinde. Uygulamanı isterseniz google play store üzerinden istersenizde App store üzerinden indirme işlemini yapa bilirsiniz.

Nasıl Kullanılır? Kullanımı oldukça basittir. Uygulamanı açtıktan sonra telefonunuzda GPS özelliğini açmanız gerekiyor. Kısacası GPS özelliği şuanda bulunduğunuz konumu uygulamaya ve telefona tanımlayan bir sistemdir. GPS açarak uygulamaya giriş yaparsanız, uygulama içerisinde var olan konumunuzu göre bilirsiniz. Uygulamanın kullanımı oldukça kolaydır ve aşağıdakı birkaç özellikle karşılaşa bilirsiniz.

  • Navigasyon özelliği – Navigasyon özelliği günümüzde en çok kullanılan özelliklerden biri diye biliriz. Yabancı bir şehirdeyseniz gittiğiniz alanı bilmiyorsanız navigasyon özelliğini kullana bilirsiniz. Öncelikle uygulama sizin var olan bulunduğunuz konumu belirtir ve sizden istediği tek şey gitmek istediğiniz mekanı belirtmek. Sonrasında uygulama sizi belirtmiş olduğunuz noktaya götürecektir. İsterseniz trafik kaynağını takip ederek yolunuzun en iyisinden seçe bilirsiniz.
  • Nasıl ve Ne Kadara? – .En iyi özelliklerinden biridir diye biliriz. Gitmek istediğiniz alanı işareledikten sonra uygulama üst kısımda size varış noktasına neyle giderseniz ne kadar sürede varacağınızı tahmini olarak söylüyor. Mesela, siz bir şehirden diğer şehirde gitmek istiyorsunuz. Uygulama size gideceğiniz alana otobüsle giderseniz kaç dakikaya yürürseniz kaç dakikaya gideceğinizi tahmini rakamlarla söyler.

Google haritalar uygulaması hakkında birde küçük bilgiler verelim. Uygulamanı genellikle üst kısımdanda anladığınız gibi yabancı bir şehirde olurken veya varış noktanıza nasıl gideceğinizi öğrenmek istiyorsunuzsa kullana bilirsiniz. Bizler için en iyi avantaj ise uygulamanın ücretsiz ve sade olmasıdır.

Daha Fazla Göster

Melih Akdoğan

2010 yılından bu güne kadar sosyal media üzerinde çalışıyorum. Genellikle içerik editörü işlerini yapıyorum ve 2020 yılından Helpci Adam sitesi üzerinden makale yazarlığı yapmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı