BilgisayarSorunlar ve ÇözümleriUncategorized

Bilgisayar Kasma Sorununun Çözümü Nelerdir?

Bilgisayar kasma sorunun çözümü hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Öncelikle onu söyleyelim ki vereceğimiz yöntemler sizde işe yaramadıysa bilgisayar donanımınızda bir sorun vardır demektir. Hemen bir bilgisayar tamircisine götürmeniz gerekiyor.

Aşağıdakı yöntemleri deneyerek kendiniz bir sonuç göre bilirsiniz

İşletim Sisteminiz Kurulu Olan Disk Alanını Temiz Saklayın. Bilgisayarların kasma sorununun en büyük nedeni içerisine işletim sistemi kurulmuş disk alanında depolamanın fazla doldurulmasıdır. Genellikle işletim sistemleri :C disk üzerine kurulu oluyor. Sistem yüklü olan diskinizi ne kadar çok fazla yüklerseniz bilgisayarınızın performansı bir o, kadar düşer. Bunun yerine bir adet D diski açın ve gerekli şeylerinizi oraya yükleyin. Böylece format atsanız bile diskinizi silmediğiniz sürece tüm bilgileriniz ve dosyalarınız orada korunacaktır.

Bilgisayarınıza Temizlik Uygulaması Kurun. Bunu daha öncesinde android telefonlar için olan konumuzda söylemiştik şimdide bilgisayarlar içinde söyleyelim. Bilgisayarınız için küçük boyutlu çöp temizleyici uygulamalardan kullana bilirsiniz. Önerdiğimiz bu uygulamanı kullana bilirsiniz. Düşük boyutlu olması ile beraber güzel işler çıkarmaktadır. Isınma ve ram kullanımı gibi sorunlarda rahatça kullana bilirsiniz.

Bilgisayarınızın Sistemini Temizleyin. Bilgisayarlarınız kullanıldıkça kendisinde toz biriktirir. Eğer kullandığınız sistem bir masaüstü ise rahatça ön kapağını açarak saç kurutma makinesinin soğuk kısmıyla temizleyin. Yok sisteminiz dizüstü bir bilgisayarsa sahipseniz bunu kendinizin yapmanız biraz sorunlu. Teknik servisine götürerek yaptırmanızı öneriyorum.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın. Genellikle bilgisayar kasma sorunu çok fazla gereksiz uygulama barındırmanızdan yaranıyor. Kullanmadığınız uygulamaları veya oynamadığınız oyunları kaldırın. Sizin için gerekli bir şeyler varsa başta söylediğimiz gibi C diskinden başka bir adet disk açın ve onun içerisinde barındırma yapın. Böylece sisteminiz daha çok yüklenmez ve kasmaz.

Sisteminize uygun İşletim sistemi kurun. Ne demek oluyor bu? Genellikle bilgisayar kasma sorunu bu işlemden kaynaklanıyor. Eğer sizin sisteminiz zayıf bir sistemse ve sizde o, sisteme Windows 10 en güncel versiyonunu kurduysanız normal olarak bilgisayarınız aşırı derecede kasacak. Bundan dolayı işletim sisteminize göre sistemler kurun.

İşlemci Termal Macun değiştirmesini yapın. Bilgisayarınızın ekran kartı ile işlemci arasında elektrik yaratan daha doğrusu bağlantı yaradan macun vardır ve ismi termal macun olarak geçiyor. Bu macunu kullanmanız mutlaka gereklidir ve kullandıktan sonra bazı zaman aralığında değiştirilmesi gerekiyor. Bunu kendinizde yapa bilirsiniz ama yapamayacağınızı düşünüyorsanız sorun yaşatmadan tamirciye götürerek işlemi tamamlaya bilirsiniz. Termal macun fiyatları ucuzdur istediğiniz bir tanesini alarak uygulaya bilirsiniz sorun yaşatmaz.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Melih Akdoğan

2010 yılından bu güne kadar sosyal media üzerinde çalışıyorum. Genellikle içerik editörü işlerini yapıyorum ve 2020 yılından Helpci Adam sitesi üzerinden makale yazarlığı yapmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı